SAĞLIKLI VE
LEZZET DOLU
BİR YAŞAM
Clara Seren Amram
Formsante Dergisi - 09.2013 - Beyaz

Formsante Dergisi 09.2013 - Masumiyetin ve Başlangıcın Rengi Beyaz

Masumiyetin Ve Başlangıçların Rengi

Beyazın bir renk olmadığını söyleyenler var.

Teknik olarak haklılar da çünkü tüm renkleri içinde barındırır beyaz. Renkler, beyaz ışığın prizmadan ayrıştırılmasıyla oluşur. Güneşten gelen doğal ışık beyaz ışık olarak adlandırılır; kırmızı, yeşil ve mavi renklerin birleşmesi ile hayat bulur. Aslında, beyaz bütün renklerin çıkış noktasıdır.

Soğukkanlılığı, asaleti saflığı temsil eder beyaz. Huzur ve güven verir ama hüzün veren, dertleri. sıkıntıları hatırlatan bir yanı da vardır. Belki de bu yüzden Çinliler ve Hintliler matemde olduklarında beyazlara bürünür. Onlar için beyaz ölümün ve yasın simgesidir ama kültürlerinde ruhların başka bir bedende yeniden dünyaya çeldikleri İnancı var olduğu için beyaz başlangıçları temsil etmesi anlamı da geçerlidir. Birçok kültürde gelinliklerin beyaz olması masumiyeti temsil ettiği içindir. Evrende pozitif ve negatif olmak üzere iki tür enerji vardır. İnsanlığı gelişime, evrime götüren pozitif enerji beyaz olarak algılanır, kaosa ve çöküntüye götüren negatif enerji ise siyah olarak bilinir. Kurtarıcıdır beyaz: daha güvene umut dolu yarınlara taşır bizi Beyaz atlı prensin zihinlerimizde canlandırdığı tüm duyguları yansıtır. Savaşmaktan yorulduğumuzda da beyaz bayrak öfkenin dinmesi ve uzlaşmanın başlaması ümidini canlandırır.

Benim için eylül ayı hep başlangıçlarla dolu olmuştur. Musevi geleneklerine göre yılbaşı olan Rosh Ashana da eylül ayındadır. Ben hep eylülün bize beyaz bir sayfa açıp yeniden başlamak İçin fırsat yarattığına, geçmişteki hatalarımızı gözden geçirip onlardan öğrendiklerimiz ile daha iyi. daha başarılı bir hayat sürmemizi sağladığına inanmışımdır. Ama kendimizi yenilemek için sadece yılın başlangıcını beklemeyelim. Bunun için en iyi zaman ne zaman biliyor musunuz? Bu. bir sabah gözümüzü açlığımızda 'Günaydın" derken, yani her günün başlangıcında olmalıdır. Uyandığımızı fark ettiğimiz an. bembeyaz bir sayfa açarak her şeye yeniden başlamak için en iyi zamandır Bu. bize bir günü bir öncekinden daha verimli ve keyifli yapabilmenin bilincini aşılar.

Geçen yıl bu günlerde ne yaptım ya da geçen ay. hatta dün ne yaptım önemli değ dir. Yapmamız gerekeni hissettiğimiz an bir değişiklik yapma ihtiyacı duyduğumuz zaman. Ben artık yürümüyorum dediğimizde ya da kendimizi iyi bir konuma getirmenin, geliştirmenin önemini kavradığımızda artık daha da gecikmeden harekete geçmeliyiz. Böylece kendimizi ve dolaylı olarak çevremize olan etkimizi de yenileme aşamasını başlatmış oluruz. Bu elzem başlangıcı içselleştirmek için "aksiyon al!" ve "daha fazla geciktirme!" cümlelerini bilinç altına yerleştirmenizi hepinize hararetle öneririm.

Doğada bir çok besinin rengidir beyaz.Örneğin beyaz soğan, mantar, sarımsak, karnabahar, beyaz turp, yogurt ve yumurta akı, (ne kadar değerli bir yaradılış). Yoğurdun faydaları tüm dünya tarafından bilinir. Buzdolabında herzaman hazır bulundurularak istediğiniz zaman tüketeceğiniz bir besindir. Kahvaltı da ogle yemeğinde atıştırmalık olarak, her ortama yogurt yakışır. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak her evde bulunmalıdır. Beyaz soğan ise bütün diğer renkteki ve şekildeki soğanlar arasında en tatlı olanıdır.

Beyaz Soğanlı Frittata

 • 1 kg beyaz soğan
 • 6 yumurta akı (veya 5 yumurta akı + 1 bütün)
 • Feslemen, güvey otu. kekik
 • Yarım yemek kasığı zeytinyağı
 • Tuz ve taze çekilmiş karabiber

Hazırlanışı

 • Bİr tavaya soğanları biraz zeytinyağ- ve bİraz su ile koyun, tuz ekleyin, otlan ve karabiberi ilave edin.
 • Soğanları yumuşayıp altın rengi oluncaya kadar 8 dakika kadar pişirin.
 • Soğuyana kadar bekleyin ve yumurta ile karıştırın. Tuzu için tadına bakın.
 • Sıcak bir kızartma tavasına biraz zeytinyağı dökün, sonra bir kağıt havlu ile kurulayın. Karışımı tavaya döküp kısık ateşte pişirin.
 • Üzerini kapatın ve yaklaşık 7 dakika pişmesini bekleyin. Bir tabağa aktarın.
 • Tabağınızı fazladan fesleğen yapraklan ve çeri domateslerle süsleyin. Afiyet olsun.

Kendinizi Şımartmak İçin;

Soğan ve yumurta kanrışımı (pişmeden once tabi ki) 3 yemek kaşığı parmesan peyniri ekleyin.

Beyaz Soğan

Soğan birçok farklı renkte ve çesitte karsımıza çıkar, ama hepsi de kuversatin. 89 vitamini potasyum, kasiyum. fosfor, magnezyum ve beta karoten içerir.

Antiseptik, antibiyotik ve spazm önleyici özellikleri vardır. Harika bir toksin arındırır ve ağr metallerle parazitleri vücuttan atılma özelliklere sahiptir. Astım spazmını azatmaya yardımcı olur.

Soğan, aynı zamanda boı miktarca C ve E vitamini İçerir. Kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, kuversatin, foilk asit ve beta karoten içerir.

Lif yönünden zengindir, kalorisi düşüktür, dünyann her yerinde yemeklere koyulan temel malzemelerden birisidir.

Soğan, tıpkı sarımsak gibi, etleri yumuşatmak ve çesni katmak için yararlıdır, çoğu tarifte, salata ve garnetürlerde başlıca unsur olarak kuşanılır.

ipucu: Birkaç dakikaa sote ettiğinizde tatlı lezzetı ortaya çıkar.