SAĞLIKLI VE
LEZZET DOLU
BİR YAŞAM
Clara Seren Amram
Şamdan - Beslenmeyi Sağlıklı Hale Getirme - 13.11.2013

Şamdan - Beslenmeyi Sağlıklı Hale Getirme - 13.11.2013 Beslenmeyi Sağlıklı Hale Getirme İsteği Benim için Bir Tutku

Peru'da doğan ve Venezüella'nın Karakas şehrinde büyü yen Clara Amram'ın babası İstanbul doğumlu, annesi ise Rus. Büyük. sıcak, sevgi dolu bir ailenin ferdi olmanın tüm getirileri, farklı kültürlerin renkliliği. Karakas'ın o zengin etnik çeşitliliği her haline yansımış. O kadar sıcakkanlı, o kadar pozitif, o kadar bizden biri.

Henüz küçük bir çocukken bile ilgilini çekmeye başlayan mutfak tutkusu, karakterinin de çekirdeğini oluşturmuş zamanla. 'Sağlıklı ve Lezzet Dolu Bir Yaşam' ve ‘Gökkuşağm-dan Lezzetler' adındaki iki kitabı ile adından söz ettiren Clara Amram, üçüncü kitabı ‘Sağlıklı Yemekler Mutlu Çocuklar' ile çocuklara doğru beslenme alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor. Clara Amram ile yeni kitabını ve sağlıklı beslenme konusunu detaylarıyla konuştuk.

'üçüncü kitabınızla karsımızdasınız. Sizi yakından tanımayanlar için neden size ‘Clara' değil de ‘Clarita' dendiğini anlatır mısınız?

Güney Amerika'da çok sevdiğimiz dostlarımızın, arkadaşlarımızın, ailemizin ve küçük çocukların isim­lerinin sonuna kadın ise ‘ita', erkek ise ‘ito' ekleyerek sevgimizi en derin şekliyle ifade ederiz, örneğin Clara Clarita gibi... Bana da arkadaşlarım ve yakın çevrem çok küçük yaşlarımdan beri Clarita diye hitap ediyor.

Mutfak sanatına ilgi duymaya başladığınız ilk günlerden söz eder misiniz?

Küçükken mutfakta zaman geçirmeyi çok severdim. Bazen okul ödevlerimi bile mutfağın masasında yapıyordum. Yemek yapma lise çağlarımda ortaya çıkan bir tutku. Evimizdeki kalabalık yemek davetleri, büyüklerimizin bu yöndeki...