SAĞLIKLI VE
LEZZET DOLU
BİR YAŞAM
Clara Seren Amram
Gökkuşağından Lezzetler

Gökkuşağından Lezzetler

"GÖKKUŞAĞINDAN LEZZETLER"... Bu yeni kitabımı yazarken amacım okuyanlara hergün bir GÖKKUŞAĞI yemeleri için ilham verip motive etmekti! Herkesi daha sağlıklı olmaya, ama yine de nefis şeyler yemeye teşvik etmeyi istiyorum. "Herkesi" diyorum, çünkü yaşınız kaç olursa olsun en iyi şekilde hissedip en güzel şekilde görünmeye, sağlıklı, fit ve enerjik olmaya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, sağlıklı beslenme, dengeli yaşam tarzının en belirgin olgularından birisidir. Ağzımıza koyduğumuz her lokma yiyecek vücudumuzun, kaslarımızın ve kemiklerimizin bir parçası olur. Bu tıpkı evlerimizi temiz tutmaya çalışırken gösterdiğimiz emekle benzeşir. Aynı çabayı, vücutlarımız, yani ruhlarımızın evi, için de sarf etmeliyiz.

Yüzyıllar önce Romalılar şöyle demiş: "In corpus santi, mente santa!" (Sağlıklı vücut, sağlıklı düşünce!) Her geçen gün nasıl yemek yememiz ile ilgili yeni bir diyet veya yaklaşım ortaya atılıyor... Çok fazla bilgi aklımızı karıştırıyor. Ve her gün yeni "çöp" yiyecekler piyasaya sürülüp büyük reklamlarla tanıtılıyorlar. Rengârenk, göz alıcı ambalajlarıyla dikkatimizi çekmeye çalışıyorlar. Asıl soru şu: Bunlar gerçek besinler mi? Rengini gerçek renkli besinlerden alan yiyecekler yerine çocuklarımızın beynini bu rengârenk AMA yapay gıdalarla yıkıyorlar. Yine de Tabiat çok bilge bir annedir ve keyfini sürmemiz için ihtiyacımız olan bütün besinleri barındıran geniş ve rengârenk bir kiler yaratmıştır. Taze meyveler, sebzeler, tahıllar, kuruyemişler, tohumlar, baharatlar, bitkiler... Doğadaki her rengin farklı bir faydalı amacı vardır. Doğanın bu hediyeleri ile lezzetli yemekler hazırlamak, hem basit, hem de eğlencelidir! Sonraki sayfalarda çeşit çeşit renkte, enfes, sağlıklı ve faydalı ve genellikle hazırlaması kolay yemekleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Biz insanlar, sadece sağduyumuz ve zekâmız ile değil, İÇGÜDÜ ve SEZGİLERİMİZLE de hayatta kalmaya yönlendirilebiliyoruz. Kısacası doğamızla uyumlu yaşıyoruz. Ve o zaman sezilerimizle biliyoruz ki, doğanın bize hediye ettiği tüm güzellikler, bize izlememiz gereken en doğru yolu sunuyorlar. Doğru olan DOĞAL OLANDIR! Tabiat Ana bizlere inanılmaz RENGÂRENK meyveler, sebzeler, tahıllar, otlar, baklagiller, kuruyemiş hazineleri sunmaktadır! Ve Clarita's Way renklerin iyiliğimiz için çok önemli rol oynadığına inanmaktadır. DOĞADAKİ HER RENGİN bize sunduğu faydalı ve sağlıklı gıdalar ve bu besinlerin hepsinin değerli bir amacı vardır. Her renk, bizlere keyfini sürebileceğimiz farklı temel besin öğeleri vermektedir. Bu nedenle, bu kitapta sizin için günlük dengeli ve rengârenk bir beslenme düzeni yarattık.

İşte bu yüzden, şimdi sizleri DOĞANIN kendi RENKLERİYLE konuşmaya davet ediyorum. Afiyet olsun!