SAĞLIKLI VE
LEZZET DOLU
BİR YAŞAM
Clara Seren Amram
Formsante Dergisi - 04.2013 - Sarı

Formsante Dergisi 04.2013


Güneş Işığının Rengi; Parlak, Enerji Dolu Ve Neşeli...

"Manipura" adı ile de anılan Solar Plexus Çakra'mızı simgeler sarı renk. Mide bölgemizde yer alır. Canlılık, zindelik merkezidir "Manipura". Arzularımıza, isteklerimize enerji katar, gerçekleşmeleri için gereken gücü sağlar bi

Sarı , Kabala antik bilgeliği içinde "Tiferet" adı ile tanımlanan "süslenme"yi, "güzelleşmeyi" simgeler. Hayat ağacının altıncı küresinde yer alan "Tiferet", sıradan bir güzelleşme, süslenme değil, manevi anlamda önem verdiğimiz bir varlığın huzuruna çıkmadan önce kendimizi özenle hazırlamamız anlamındadır. Tanrı'nın bize bahşettiği ışık da parlak, sarı renk ile betimlenir. Fedakarlığın, sevgi dolu saygının, dengenin rengidir sarı ama bu denge bozulursa tersi de mümkündür. Sevgi yalnızca kişinin kendisine olursa, sarı tıpkı ismini verdiği "sarılık" gibi hastalığı simgeler. Narsisizm, kibir sarı rengin temsil ettiği madalyonun ters yüzüdür. Kirli sarıdır bu. İkaz eder bizi. Dikkat i çağrıştırır. Tıpkı trafikte yeşil ışıktan sonra, kırmızı yanmadan kısaca görünen sarı ışık gibi. Aklını başına topla der bize. Dikkat et, yavaşla, dur, düşün biraz... Hakemin çıkardığı sarı kart gibi...

Önem taşır sarı, çok açıksa kolay kolay fark edilemez beyazdan. Dikkat ister ayrıntılarını görmek için ama fark edildiği zaman da düşündürür biraz, sonrasında da mutluluk verir insana.

Her mutfağın vazgeçilmezidir limonlar, gayet yararlıdır bedenlerimize ve çok çeşitli yönleriyle değer katarlar, sorun çözerler bizler için. C vitamini ve antioksidan yüklüdürler. Kokuları, görünüşleri iç açıcıdır limonların. Birçok hastalığı önlerler, soğuk algınlıklarında biraz zencefil ve bal ile çabucak iyileştirirler bizi.

Saçlarınızda kepek görürseniz derhal bir limonun suyunu sıkıp saçlarınıza sürün. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayıp duruladığınızda kepeklerin yok olduğunu fark edeceksiniz.

Ellerdeki balık, sarımsak gibi kuvvetli kokuları gidermek için bire birdir bir dilim limon. Doğal bir antiseptiktir ayrıca. Kesiklerin mikrop kapmalarını önler.

Ilık ya da oda ısısındaki bir bardak suda yemeklerden yarım saat önce içtiğiniz limon suyu metabolizmanızı hızlandırır, yağ yakmanızı sağlar. Her sabah uyanır uyanmaz içilmesi de bağırsaklara çok faydalı gelir.

Ellerdeki balık, sarımsak gibi kuvvetli kokuları gidermek için bire birdir bir dilim limon. Doğal bir antiseptiktir ayrıca. Kesiklerin mikrop kapmalarını önler.

MAGNEZYUM DEPOSU

Sarıdan bahsederken muzları anmamak mümkün değil. İlginçtir ama muzların sarısı. Sadece kabukları sarıdır. O kabukların altında hem bedenimizi hem ruhumuzu besleyen asil bir meyve yatar. Muzların dışlarının sarı, içlerinin farklı olması bana parlayan her şeyin altın olmadığını hatırlatır. Doğa bize birçok kez dış görünüşlere aldanmamamızı ikaz eder. Muzlarda olduğu gibi.

  • Muz, vitamin A, B1, B6, C, K, beta karoten, magnezyum, potasyum ve triptofan içerir.
  • Ruhumuzu coşturur, bizi çok doğal ve sağlıklı bir şekilde mutlu hissettirir.
  • Muzlar antibiyotik ve antifungal özelliklere sahiptir. Ayrıca vücuttan toksik metallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
  • Pektin içerdikleri için ülserlerin iyileşmesine yardım ederler.
  • Uykuyu tetikler.
  • Kolesterol düzeylerini düşürmek için de ideal bir besindir.

BANANA SÜPER SHAKE

Bu içecek herkesin favorisidir. "Herkes" diyorum çünkü her yaşta tanıdığım birçok kişi bu lezzetli, besleyici ve doyurucu içeceği gerçekten severek içiyor ve bitince de yenisini yapmamı istiyor...

Küçük ince ayarlarla istediğiniz şekilde değiştirip kendinize en uygun hale getirebilirsiniz.

Çocuklar için: Organik, doğal süt ya da keçi sütü.

Yetişkinler için: Az yağlı süt tercih ediniz.

Süte alerjisi olanlar için: Laktozsuz süt ya da soya sütü

Vejetaryenler için: Soya, badem ya da kaju sütü.

Gördüğünüz gibi herkese uyan bir seçenek var. Bu lezzetli, ferahlatıcı içecekten kendinizi mahrum etmek için hiçbir neden yok!

Malzemeler:

  • ● 1 bardak süt (yukarıkaki seçeneklerden herhangi biri)
  • ● 3/4 orta boy olgun muz
  • ● 1 çay kaşığı keten tohumu ya da buğday kepeği
  • ● 1/2 toz tarçın

Her şeyi bir blender'da iyice karıştırın. İsterseniz karıştırırken blender'a birkaç parça buz atın. Uzun bardaklara koyup derhal için.

Bu çok lezzetli shake'i içerken, merenge ya da salsa müziği dinlemenizi tavsiye ederim! Ruhunuz beslenir ve sizi derhal coşkulu bir ritimde harekete geçirir!

pdf Formsante Dergisi 04.2013