SAĞLIKLI VE
LEZZET DOLU
BİR YAŞAM
Clara Seren Amram
Formsante Dergisi - 02.2013 - Kırmızı

Formsante Dergisi 02.2013


Doğanın Kırmızları

Kırmızı kabala antik bilgeliği içinde hayat ağacının ciddiyetini belirler. Pozitif yönleri çoktur kırmızının. Güçlüdür, enerji veriri, coşturur bizi. Negatif duyguları da simgeler ama... Şiddeti, hiddeti temsil eder.

Gökkuşağından lezzetleri anlatacağım bu köşemde her ay farklı bir renkle karşınıza geleceğim. Bu ayki rengimiz şubatın anlamına da uygun olan: Kırmızı...

Renklerden Kırmızıyı düşündüğüm zaman, birçok şey geliyor aklıma... Kırmızı dudaklar, kırmızı yanaklar, kızgınlığın, hiddetin kırmızısı... Bizi hayata bağlar. Kaybedersek her şey durabilir. Acildir arayışı her zaman. Tutkunun da rengidir kırmızı, baştan çıkarmanın, şehvetin, seksin rengi... Amsterdam'daki "Kırmızı Fener Sokağını" duymayan yoktur eminim...

Uyanışın rengidir kırmızı ve bizi toprağa bağlayan ilk çakramızı temsil eder. Değişik tonlarıyla mümbit toprağın rengidir. Ateş rengidir, dikkat çeker, uyarır. Bize "Dur" demek için sık sık kullanılır. Yeşil ne kadar Serbestsin derse kırmızı da bir o kadar kımıldamamamızı, yerimizde durmayı vurgular. Fark yaratmak isteyen markaların vazgeçilmez tercihidir.

Şimdi doğadan gelen gıdaları düşünürken gerçekte kırmızı ile hayatın ve yeni filizlenmenin sembolü olan yeşilin arasındaki bağı da hatırlamalıyız.

Kırmızı pigmentlerin tamamlayıcı rengidir. Bir domates yeşildir önce daha sonra belli bir olgunluğa vardığında kırmızıya dönüşür. Haydi şimdi doğanın hediyesi olan favori kırmızılarımıza bakalım. Bazılarının hem içi hem dışı kırmızıdır. Bazılarının içi kırmızıdır dışı farklı renktir. Bazıları ise tam tersidir. Mesela karpuz, için kımızı dışı yeşildir. Ve bunlarda en sık kullandıklarım; Domates, kırmızı biber, çilek, turp (içi kırmızı), karpuz (dışı yeşil, içi kırmızı) kırmızı elma...

Kırmızının Tadını çıkarın

Mini Çikolatalı Kalp Kekler

Bu enfes yumuşak ve sıcak çikolatalı kekler, özellikler tarifindeki kuru eriklerin içerdiği, yüksek lif oranı sayesinde %100 Clarita's Way "çifte faydalı" damgalıdır. Ayrıca çok az un şeker ve yağ içerir. Bu kekler diyette olanlar için çok uygun bir ikramdır. Afiyet olsun!

Malzemeler

 • ¾ bardak kepekli un,
 • ¾ bardak esmer şeker,
 • 4 yumurta akı,
 • 2 yumurta,
 • 1 bardak kuru erik püresi,
 • 1 çay kaşığı vanilya,
 • 1/8 çay kaşığı tuz
 • 10 g kabartma tozu,
 • 50 g bitkisel yağ,
 • 100 g bitter çikolata,(%85-99 kakaolu)
 • 3 yemek kaşığı toz kakao,
 • 1 bardak ceviz, (irice doğranmış)

Hazırlanışı

 • Fırınınızı önceden ısıtarak zaman kazanın. Kalp şeklindeki kalıbınızı veya muffin kalıplarınızı yağlayın.
 • Bir kasede yumurta akları ile şekeri mikser yardımıyla kabarık kreme kıvamına gelene kadar 3 dakika çırpın. Daha sonra yumurtaları ekleyin ve 5 dk daha çırpmaya devam edin.
 • Çırpmaya devam ederken bir tutam tuz, vanilya, erimiş çikolata ve erik püresini ilave edin. Kremamsı bir kıvama gelinceye kadar karıştırmaya devam edin.
 • Un, kabartma tozu, kakao ve cevizleri ilave edin. Bir çatal yardımı veya mikserle en düşük hızla karıştırın.
 • Hamurunuzu önceden hazırladığınız muffin kalıplarına doldurun ve 25 dakika 160 derece sıcaklıkta pişirin.
 • Sıcak haldeyken fırından çıkartın, üzerine yarım bardak sıcak sütü dökün. Birkaç dakika sütü emmesini bekleyin. Afiyet olsun!

Erik Püresi

Bir bardak kuru eriği yarım bardak suda pişirin. 10 dakika boyunca haşlayın. Soğumaya bırakın, varsa çekirdeklerini çıkartın, suyunu ve erikleri blender'a koyup püre haline getirin.

Clarita's Way Nedir?

Öncüsü olduğum Clarita's Way, bütün insanların daha sağlıklı olmaya ama yine de nefis şeyler yemeğe davet ediyor... "Herkes"i diyorum çünkü yaşınız kaç olursa olsun en iyi şekilde hissedip en güzel şekilde görünmeye, sağlıklı, fit ve enerjik olmaya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, sağlıklı beslenme dengeli yaşam tarzının en belirgin olgularından birisidir. Ağzımıza koyduğumuz her lokma yiyecek vücudumuzun, kaslarımızın ve kemiklerimizin bir parçası olur. Bu tıpkı evlerimizi temiz tutmaya çalışırken gösterdiğimiz emekle benzeşir. Aynı çabayı vücutlarımız, yani ruhlarımızın evi için de sarf etmeliyiz. Yüzyıllar önce Romalılar şöyle demiş: "In corpus santi, mente santa" (Sağlıklı vücut sağlıklı düşünce!) Her geçen gün nasıl yemek yediğimiz ile ilgili yeni bir diyet veya yaklaşım ortaya atılıyor...

Çok fazla bilgi akımı karıştırıyor. Ve her gün yeni çöp yiyecekler piyasaya sürülüp büyük reklemlerle tanıtılıyor. Rengarenk göz alıcı ambalajlarıyla dikkatimizi çekmeye çalışıyorlar. Asıl soru şu; Bunlar gerçek besinler mi? Rengini gerçek renkli besinlerden alan yiyecekler yerine çocuklarımızın beynini bu renk ama yapay gıdalarla yıkıyorlar. Yine de tabiat çok bilge bir annedir ve keyfini sürmemiz için ihtiyacımız olan bütün besinleri barındıran geniş ve rengarenk bir kiler yaratmıştır. Taze meyveler, sebzeler, tahıllar, kuruyemişler tohumlar, baharatlar ve bitkiler... Doğadaki her rengin farklı bir faydalı amacı vardır. Doğanın bu hediyeleri ile lezzetli yemekler hazırlamak hem basit hem de eğlencelidir.

Sonraki sayfada çeşit çeşit renkte, enfes, sağlıklı, faydalı ve genellikle hazırlaması kolay yemekleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Biz insanlar sadece sağduyumuz ve zekamızla değil, içgüdü ve sezgilerimizle de hayatta kalmaya yönlendirilebiliyoruz. Kısacası doğamızla uyumlu yaşıyoruz. Ve o zaman sezgilerimizle biliyoruz ki doğanın bize hediye ettiği tüm güzellikler, bize izlememiz gereken en doğru yolu sunuyor.

Doğru olan DOĞAL OLANDIR.

Formsante Dergisi 02.2013


pdf Formsante Dergisi 02.2013