SAĞLIKLI VE
LEZZET DOLU
BİR YAŞAM
Clara Seren Amram

Egzersiz ve Meditasyon

Yoga

Yoga

Yoga ve Meditasyon

Yoga, vücudumuza sağlık kazandıran (sahip olduğumuz her üç vücuda da) son derece eski bir sanat, teknik, yöntem ve yoldur. Enerji, güç, esneklik ve canlılık kazanmamıza yardımcı olmasının yanı sıra gevşememizi de sağlar.Yoga; zihin, vücut ve ruhun birlikteliği, bu üçü arasındaki bağlantıdır. Bireysel ruh ve Evrensel ruh arasında, Yüksek Benlik ve Yaşamın özü ile sağlanan bir birliktelik ve uyumdur.  Enerjimizi, genellikle, dış dünya tarafından maruz bırakıldığımız çeşitli etkiler ve kafamızın içerisinde oluşan fırtınalar yüzünden boşa harcarız. Yoga, vücuda egzersiz yaptırır ve zihni etkili bir şekilde yatıştırır. Pratik yaparak, zihinsel ve fiziksel disiplin sayesinde bu bağlantıya, bu farkındalığa ve ruhsal aydınlanmaya herkes ulaşabilir. Yoga, bir din değildir. Her ırk, kültür, din, yaş ve cinsiyetten insan yoga yapabilir. Birçok farklı çeşidi vardır. Ruh halinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Eski dönemlerde yaşamış olan yogiler, insan vücudunun işleyişini çok iyi biliyorlardı ve bu bilgiyi, ormandaki hayvanların esneme hareketleri ve duruşlarını (özellikle de kedi türünden olanların) gözlemleyerek öğrendikleriyle birleştirerek bütün vücudun uyum ve sağlık içerisinde olmasını sağlamanın en mükemmel yolunu yarattılar.

Ben, özellikle Hatha ve Raja yogasını seviyorum. Benim için Hatha ve Raja yogaları ayrılmaz birer bütün. Hatha, bir dizi bedensel egzersiz ve duruştan (asana), nefes alma egzersizlerinden (pranayama) ve vücudumuzu daha iyi tanımamızı ve vücudumuz üzerinde hakimiyet kazanmamızı sağlayan hijyen ve beslenme uygulamalarından oluşmaktadır.

Hatha yogası, vücudun sadece dışı kısmı (kaslar) için değil, iç organların ve bezlerin uyum ve sağlığı için de yararlı olması nedeniyle zinde kalmanın en iyi yöntemidir. Bütün önemli organları ve bezleri mutlak bir uyum içerisinde çalışmalarını sağlayacak şekilde uyarmaktadır.

Hatha, vücudu arındırmaya yarayan bir sistem ya da yöntemdir ve Raya yogası da, bir kişisel gelişim ve bilinçli evrim tekniğidir. Bu ikisi birbirinden ayrılamaz birer bütündür çünkü fiziksel bedenin sağlığı ile zihnin huzur ve dinginliği birbirine bağlı şeylerdir. Endişe taşımayan ve huzur dolu olan bir zihin, sağlıklı olmak ile eşanlamlıdır. Raya yogası, zihnimizin ve düşüncelerimizin kontrolünü elimize almamıza ve zihnimizin içini düzene sokmamıza  yardımcı olur. İçimizdeki karışıklığı güzelce düzeltmek içimizdeki fırtınaları dindirecek, gücümüze güç katacak gereksiz düşünceler ve eylemler yerine, gerçekten önemli olan şeyler üzerine odaklanmak için bize yardımcı olacaktır. Böylece, dışarıya, içimizden gelen bir ışık yaymaya başlarız.Hatha ve Raya yogaları her yerde yapılabilir. (Tuvalette yapmazsanız sevinirim.) Özel bir ekipman gerektirmezler, pahalı değildirler ve sağladıkları yararın haddi hesabı yoktur.

Yoga asanaları, düzgün ve sürekli bir şekilde uygulandıklarında vücudun esneklik, güç ve dayanıklılık kazanmasına yardımcı olan konsantrasyon, kan dolaşımı ve metabolizmayı iyileştiren ve ayrıca, bütün vücudu canlandıran,belkemiğini esneten, endokrin bezlerini harekete geçiren, bunların yanında daha başka birçok yarar sağlayan vücut duruşlarıdır. Büyük bir tutkuyla bağlı olduğum bu uygulama hakkında sayfalar dolusu yazabilirim. Ancak, bunun yerine, bu konuyla ilgili özel olarak  yazılmış (piyasada çok sayıda bulunan) kitapları incelemenizi ve/veya eğer mümkünse bir yoga eğitimine katılmanızı ya da özel bir yoga öğretmeni bulmanızı tavsiye edeceğim. (Yogayı, işin uzmanından öğrenmeniz daha iyi olacaktır.) NAMASTE! OM SHANTI!

Yoga Yoga Yoga