SAĞLIKLI VE
LEZZET DOLU
BİR YAŞAM
Clara Seren Amram

Egzersiz ve Meditasyon

Uykunun Gücü

Uykunun Gücü

Uykunun Gücü

Uyumak, vücudun kendini yeniden inşa etmesi  ve sağlıklı kalması için mutlaka gereklidir ve uykusuzluk, aşırı yemenin en büyük nedenlerinden biridir.

Birçok insan açlıkla yorgunluğu ayırt edemez ve uykusuzken daha fazla yiyerek enerji kazanmak ister. Kışın odanızın penceresi açık bir şekilde uyumayı deneyin. Gerekirse üzerinize bir yün yorgan daha örtün ama pencereyi hafif aralık bırakın.

Sabahları uyandığınızda çok daha zinde ve canlı olacağınızı göreceksiniz. Yeterince uyuyamamak; yorgunluk, asabiyet, hafıza kaybı ve konsantrasyon sorunlarına neden olabilir.


Daha iyi uyumak için kullanabileceğiniz birkaç yöntemi aşağıda bulabilirsiniz:

  • Yatmaya gitmeden hemen önce birkaç esneme egzersizi yapın.
  • Yatmaya gitmeden hemen önce rahatlamak için çeşitli derin nefes alma egzersizleri yapın.
  • Yeni yıkadığınız çarşafların ve yastık kılıflarının üzerine rahatlatıcı özelliğiyle bilinen lavanta suyu serpin.
  • Alkol, çay, kahve, kola ve çikolata gibi uyarıcılardan uzak durun. Geceleri ağır ve hazmı zor yiyecekler yemeyin. Bu yiyeceklere örnek olarak kırmızı et, süt ürünleri ve yağlı yiyecekler gösterilebilir
  • Akşam yemeğinde balık ve yeşil sebzeler yemek, gece güzel bir uyku uyumanıza yardımcı olur. (ızgara balık ve yanında biraz salata, brokoli, karnıbahar, bezelye, karalahana ve/veya Brüksel lahanası) Tercih edebileceğiniz en iyi balık, taze somon olacaktır; saydığım bütün bu yiyecekler, yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içermektedir. (Uykusuzluğa karşı son derece etkilidirler.)
  • Yemekten sonra papatya çayı (gevşeticidir) ya da keskin nane çayı için. (hazma yardımcıdır) Rahatlatıcı bir müzik dinleyin.
  • Yatmadan yaklaşık 2 saat önce sıcak bir duş alın. (Vücut sıcaklığının önce yükselmesini sonra da düşmesini sağlayarak, vücudun üzerinde doğal bir uyku etkisi yaratır.)
  • Akşamları ışıkları mümkün olduğunca kısık ve gündüzleri de mümkün olduğunca parlak olacak şekilde ayarlayın. Işık, vücudun sirkadiyen saatinde önemli bir rol oynamaktadır.
  • Eğer gözünüze uyku girmiyorsa bununla savaşmaya çalışmak iyi bir yöntem değildir. Kalkın ve birkaç yoga asanası (yoga pozisyonları) ve yoga pranası (yoga nefes alma egzersizleri) uygulayın. Eğer bunun da yararı olmazsa bir bardak light yoğurt ya da yulaf veya soya sütü, bir adet muz ve bir avuç yerfıstığı kullanarak blenderda bir shake hazırlayın. Bunu içtikten sonra mışıl mışıl uyuduğunuzu göreceksiniz!