SAĞLIKLI VE
LEZZET DOLU
BİR YAŞAM
Clara Seren Amram

Egzersiz ve Meditasyon

Egzersiz

Mutluluk Mutluluk

Beyninizi, mutlu olmaya eğitin!"Mutluluk ne ‘sahip olduklarımız'dan ne de ‘altın'dan gelir; mutluluk, insanın gönlünün derinliklerinden gelir!" Demokritus

Ben, MUTLU olmayı  seçmenin elimizde olduğuna ve bunun, bilinçli olarak verdiğimiz bir karar olduğuna inanıyorum. Diğer her konuda olduğu gibi, iş niyet etmekle başlıyor; gerçekten niyet ettiğimizde başarılı oluruz, çünkü niyetle birlikte kararlılık gelir ve içimizdeki tutkuyu harekete geçirir. Mutluluk, insanı durduk yere gelip bulmaz; çaba göstermemiz gerekir.İnsanları mutlu eden, statü, para ya da güzellik değildir, elbette yardımı olur ama biz mutlu olmaya niyet etmedikçe, bizi tek başlarına mutlu etmeleri mümkün değildir. "Çaba göstermek" derken ne kastediyorum? Aslında anlatmaya çalıştığım, kendimizle ilgili gerekli değişiklikleri yapmak, kendimizi geliştirmek, hayata olumlu bakmak, şükran duygularımızı geliştirmek ve diğer insanlara karşı daha bağışlayıcı ve şefkatli olmak için çaba göstermemiz gerektiği.

Sağlıklı beslenmenin dışında, kendimizi sağlıklı, iyi ve mutlu hissetmenin birçok yolu var. Siz bu yolları okumaya başlamadan önce, bilmenizi isterim ki, bir insanın kendini sağlıklı ve mutlu hissetmesi için gerekli olan ilk ve en önemli faktör bütünlük hissidir. (zihin-ruh-beden arasındaki mutlak harmoni) İnsan, mutlak bir bütünlük içerisinde olduğunda, mutluluk ve sağlık kendiliğinden bir şekilde gelip insanı buluyor! Bunu gerçekleştirmek için, aşağıdaki temel araçlara ihtiyaç duyduğumuza inanıyorum: (Önem sırasında değil; çünkü bence hepsi önemli.)

  • DUA ETMEK, EGZERSİZ YAPMAK: (Kardiyovasküler egzersizler, ağırlık çalışmaları, esneme hareketleri)
  • GEVŞEMEK VE GÖRSELLEŞTİRMEK
  • HOMEOPATİK TEDAVİLER, AKUPUNKTUR, ÇİN KÖKENLİ ve DİĞER ALTERNATİF TEDAVİ YÖNTEMLERİ (BİYOENERJİ, BACH ÇİÇEKLERİ, BİTKİSEL ÇAYLAR vb.)
  • İYİ YÜREKLİLİK
  • MEDİTASYON VE YOGA: (İnsanın ruh halini iyileştirmesi için muhteşem yollar!)
  • MÜZİK VE DANS ETMEK, PAYLAŞMAK, SPA VE MASAJ