Etkili Yiyecekler

Etkili Yiyecekler

Sarımsak

Tabiat Ana'nın, evinizden eksik etmemeniz gereken hediyelerinden biridir. Çok yönlü, güzel aromalı ve etkili bir yiyecektir. Mutfakta, sarımsağı, dünyanın dört bir köşesine ait yemek tariflerinde içinde kullanabilirsiniz:

  • Et, tavuk ve balıkları marine etmek için kullandığınız sosların içine koyabilirsiniz.
  • Turşuları ve zeytinleri, sarımsaklı sirke içerisinde üç gün bekletirseniz, mükemmel bir lezzet elde etmiş olursunuz. (Annem, bunu Peru'da öğrenmiş. Ben de annemden öğrendim. Peru'nun zeytinleri etli, son derece lezzetli ve muhteşemdir!).
  • Birçok salata sosunun içine koyabilirsiniz.
  • Makarna tariflerimin hemen hemen hepsine ilave edebilirsiniz.

SARIMSAK YAĞI: 15 diş sarımsağı (ezilmiş) 250 ml zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı bir kavanoza koyup bir hafta bekletin. Süzün ve serin bir yerde kullanıma hazır bir şekilde saklayın.

ANTİFUNGAL (Mantar önleyici): Sarımsak, etkili bir antifungaldir. Vücudun ilgili bölgesine, günde iki kez az miktarda sarımsak yağı sürün. Mantarların yok olduğunu göreceksiniz.

VÜCUT BAKIMI VE SAĞLIĞI İLE İLGİLİ OLARAK: Sarımsak, güçlü bağışıklık artırıcı etkilere sahiptir. İçinde, bağışıklık artırıcı çok sayıda bileşen vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: alfa linolenik asit, beta-karoten, klorojenik asit, ferulik asit, insülin, fosfor ve çinko. Damarları ve karaciğeri temizler, kan basıncını düşürür, (Kalp sorunlarını önlemeye yardımcıdır.) kansere yol açabilecek ağır metallerin ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca, öksürüğe, astıma, bağırsak kurtlarına ve gaza karşı birebirdir.

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİBE YAKALANMAMAK İÇİN: Birçok bakteri ve virüsü öldürebilen antibiyotik özelliklere sahiptir.

TÜMÖRLERE KARŞI ETKİSİ: Araştırmalar, sarımsağın, tümörler üzerinde mucizevi bir etki yarattığını göstermektedir.


Zencefil

Çin'de ve diğer Asya ülkelerinde yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Büyük bir tıbbi değer taşıdığı bilinen en eski çeşnilerden biridir. Hazmı kolaylaştırma ve sindirim sistemini dengelemesi nedeniyle yaygın olarak kullanılan zencefil, çeşitli nedenlerden (hamilelik, taşıt tutması ve kemoterapi) kaynaklanan mide rahatsızlıklarının önlenmesini ve vücuttaki kan akışını düzenleyerek kan basıncının azaltılmasını sağlayan, ağrı kesici, antihistaminik ve antiemetik özelliklere sahiptir.

Vücut üzerindeki termojenik etkisi sayesinde, vücudun terlemesine (Akşamdan kalmalığı gidermek için birebirdir.) ve salya üretmesine yardımcı olmaktadır. Zencefilin, yumurtalık ve kolon kanseri üzerindeki etkisiyle ilgili olarak devam eden çalışmalar cesaret vericidir.

Safra kesesi sorunu olanlar hariç herkes tarafından güvenle kullanılabilir. Hamile kadınların kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Biraz zencefili demlerseniz, sıcak ya da soğuk olarak tonik gibi kullanabilirsiniz.

Çok etkili olduğunu göreceksiniz. Zencefil, Clarita's Way‘de anlatılan yemek tariflerinin çoğunun içine konulmaktadır.


Limon

Doğa'nın bize verdiği hediyelerden bir diğeridir. Limonata ve marine sosları yapmaktan başka bir işe yaramadığını düşünmeyin! Görme, tat ve koku duyularımıza zevk vermenin yanı sıra karşılaştığımız birçok rahatsızlık ve hastalığı hafifletip bunlarla başa çıkmamıza yardımcı olur.

Ayrıca, evde birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir. Ben, kesme tahtalarımı mikroplardan temizlemek ve ellerimi ağır kokulardan (balık, sarımsak vs.) arındırmak için bir limon keserim ve kesme tahtam ve ellerimi bu limonla ovuştururum.