Kuruyemiş ve Çekirdekler

Kuruyemiş ve Çekirdekler

Badem

Lezzetli, çıtır çıtır ve sütlüdür. E vitamini (En fazla E vitamini içeren yemiştir.), magnezyum ve kalsiyum doludur ve iyi bir lif ve protein kaynağıdır. İçerdiği yüksek miktardaki E vitamini sayesinde, kalp sağlığı için yararlıdır.

Ayrıca, vücudu birçok hastalıktan koruyan harika bir antioksidandır. Badem sütünüzü, evinizde kendiniz hazırlayabilir ya da fazla miktarda şeker içermediği sürece hazır olarak satın alabilirsiniz. Bademleri blenderde parçalayarak evinizde badem tozu hazırlamanız da mümkündür. Badem sütü, badem yağı, badem mayonezi ve evde kavrulmuş bademler, smoothie'lerin içerisinde konulabildiği gibi atıştırmalık olarak da yenilebilir.


Kestane

(Castanea sativa) Antik Yunan ve Roma döneminden beri yenilen belli başlı yiyeceklerden biridir. Mükemmel bir mineral kaynağıdır.

(Daha fazla bilgi için besin öğeleri adlı bölüme bakabilirsiniz.) İçerdikleri minerallerin miktarı ve cinsi, kestane ağacının hangi toprakta yetiştiğine bağlıdır.

Bol miktarda C vitamini içerir. İçindeki yağ miktarı ise çok azdır. Kuruyemiş olarak yenilebileceği gibi sebze olarak (püre haline getirilip), kurutularak ve un gibi ögütülerek (kek, biskivü ve kreplerde) de kullanılabilir. Ben kestanenin kavrulmuşuna bayılıyorum. (Bana hep kışı anımsatıyorlar.) İspanyolca'da, kestaneye "Castanas" deriz.


Kabak Çekirdeği

Omega 3 ve kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, fosfor, potasyum ve B vitaminleri bakımından son derece zengindir.

Prostat için ve intestinal parazitlere karşı kullanılması tavsiye edilmektedir. (Vücudun, bu parazitleri ortadan kaldırmasına yardımcı olur.) Yeşilimsi tuhaf bir rengi vardır.

Çiğ ya da pişirilerek yenebilir. Kurutulup kavrulduğunda çok lezzetli olur. Ekmeklerin, kreplerin, salataların ve smoothie'lerin içerisinde de kullanılabilir (soya sütü, muz ve yaban mersiniyle birlikte).