Baklagiller

Baklagiller

Siyah Fasulye

(Caraotas Negras) Venezüella'nın tipik ulusal yemeğinin ana malzemesidir. Son derece zengin ve kendine has bir aroması vardır.

Fasulye ailesinin diğer üyeleri gibi, kolesterol düşürücü bir lif deposudur. Bunlar, antioksidan bir bileşen olan antosiyaninlerden yüksek miktarda içermenin yanı sıra (Kızılcık, üzüm ve portakalların içerisinde de bulunur.) yüksek miktarda folat, tiptofan, manganez, magnezyum, demir ve molibdenum (Sülfitlerin vücuttan atılmasını sağlar.) da ihtiva eder.

Venezüella'nın tipik ulusal yemeğinin malzemeleri: siyah fasulye a la criolla, beyaz pirinç, (Ben esmer pirinç ya da beyaz basmati pirinci kullanıyorum.) plantain (bir tür muz) ve kıyılmış ettir. (konulmayabilir)


Tofu

Tofu, kaynatılmış ve ezilmiş soya fasulyelerinden elde edilen bir soya fasulyesi lorudur. Uzakdoğu yemeklerinin ve sağlıklı pişirilmiş yemeklerin ortak bir öğesidir. Hazmı kolaydır ve son derece besleyicidir. Hayvansal proteinlerin yerine yemek için birebirdir.

Aldığınız tofunun, mümkün olduğunca taze olmasına özen gösterin. Artan tofuyu, bir kaba koyduğunuz temiz suyun içerisinde, buzdolabında saklayabilirsiniz (Suyu her gün değiştirmeniz gerekmektedir.).

Tofuyu marine etmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri, provencal tarzda marine etmektir; biraz zeytinyağı, sarımsak ve tarhun, kekik ve kuşburnu gibi şifalı otlarla. Ayrıca çekirdeği çıkartılmış siyah zeytin ve güneşte kurutulmuş domates de koyabilirsiniz (zeytinyağı ve sarımsak ile marine edilmiş).


Mercimek

Zengin bir bitkisel protein kaynağı olan mercimek; demir, potasyum, çinko, folik asit, magnezyum ve fosfor içerir, kaslardaki laktik asidi nötralize eder.

Birçok farklı şekilde servis edebilirsiniz: salata gibi soğuk olarak, sıcak bir tabak yemek ya da çorba şeklinde, baharatla ya da kori ile servis etmeniz mümkündür. Harika bir bitkisel proteindir ve birçok yerde bolluk sembolüdür. Sevgili dostum Tia Cecilia Urbina'nın her yıl, herkese açık düzenlediği Yeni Yıl davetini hatırlıyorum: O, bunun adına "Lentejuela" diyor ve mercimek yediğimizde, bütün yılın çok iyi geçeceğini söylüyordu.

(İşin sırrını artık siz de biliyorsunuz!)