Şifalı Otlar

Aloe Vera Aloe Vera

Doğanın sunduğu tıbbi bir hazinedir. Eskiden, ihtiyacımız olduğunda kullanmak için, annemin bahçesinde Aloe Vera yetiştirirdik. Ne zaman boğazımız ağrısa, annem bir dilim Aloe Vera keser, soyup blendera koyardı.

Aloe Vera jeli, biraz taze sıkılmış limon suyu, su ve bal ile karıştırıldığında, mucizevi bir iyileştirici etkiye sahiptir. Mide sorunları, güneş yanıkları ve diğer yanıklar için, doğrudan cildin üzerine uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera,  sivilce, saç dökülmesi, basur, artrit ve sedef hastalığına karşı çok etkilidir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmanız halinde, günde 3-4 bardak Aloe Vera suyu içmeniz tavsiye edilir..


Kekik

Böbrekler ve sindirim sistemi için mükemmeldir. Vücudu arındırır, sindirime yardımcı olur, kanı temizler, terlemeyi ve ürinasyonu artırır, bal ve limon ile birlikte demlenerek, bronşit ve faranjit tedavisinde kullanılabilir.


Zerdeçal

(İspanyolca'da Curcuma deriz) Çok sayıda antienflamatuvar bileşen içeren, curcumin adlı sarı bir pigment içermektedir. Zencefilin bir akrabasıdır. Tedavi amaçlı olarak ve mutfakta, özellikle de birbirinden lezzetli körilerin içinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Eklem iltihabı yaşayanlara çok iyi geldiği bilinmektedir. Gözdeki derin dokuların iltihaplanması, katarakt ve retina ayrışması, konjonktivit gibi göz sorunlarının tedavisinde çok yararlıdır.

Zerdeçalın içerdiği güçlü antienflamatuvar bileşenin, karaciğer zehirlenmesinin verdiği zararı en aza indirgediği kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. (özellikle de zencefille birlikte kullanıldığında) Güney Amerika, İspanyol ve Hint mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır.