Sebzeler

Avokado

Avokado

Sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olan monodoymamış yağ bakımından zengindir. Kolesterol içermez. İçindeki sodyum miktarı ise çok azdır. Mükemmel bir asit/alkalen dengesi ihtiva eder. İçinde yüksek miktarda  potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, A, B3 ve C vitamini vardır. Bunların, beyin sağlığına katkıda bulundukları iddia edilmektedir.

Avokado, bazen meyve kategorisine de sokulur. Sindirimi kolay ve kansızlığı önleyicidir. (Avokado yapraklarının, erkeklik gücünü artırdığı iddia edilmektedir.)

Öneriler: Guacamole yapımında, tereyağı yerine, salataların ve sandviçlerin içinde, somon balığı ile birlikte suşi yapmak için kullanılabilir ve kızarmış tam çavdarlı ekmeğin üzerine tuz ve karabiberle sürülerek (kahvaltıda) yenilebilir.

Tavuk salatasının içine konulabilir ve yüz  maskesi olarak kullanılabilir. (Evde Güzellik bölümüne bakabilirsiniz.)

Nasıl yiyebilirsiniz: Parmaklarınızla soyun ya da iç kısmını, büyük bir kaşık kullanarak kabuğundan ayırarak bir çatal yardımıyla ezin.


Belçika Andiv

Belçika Andiv

Mükemmel bir A, C ve E vitamini kaynağıdır. Hafif acı bir tadı vardır.Siitaki Mantarı

Şiitaki Mantarı

Japonya kökenli bir yiyecektir. (Ben bu mantarı, porcini mantarının Japon versiyonuna benzetiyorum.)

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilindiğinden, çeşitli hastalıkları önlemek ve iyileştirmek, kolesterolü düşürmek ve kanserle mücadele etmek için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Mikropları öldüren kan hücrelerinin sayısını artıran, polisakkarit adlı bir bileşen içerir. (Benzer bileşenler, ekinezya ve astralagus gibi bağışıklık sistemini güçlendiren diğer bitkilerin içinde de vardır.) İçinde, tümör önleyici özelliklere sahip olan Lentinan maddesi de bulunduğundan kanserle mücadele edenlere Şiitaki mantarı yemeleri tavsiye edilmektedir.

Not: Aldığınızda çok taze olmaları büyük önem taşımaktadır. Diri olmalarına özen gösterin. Kapalı kutularda satılan, pörsümeye başlamış mantarları almayın. Kağıt poşetlerin içinde buzdolabına koyarsanız, 3 gün boyunca saklayabilirsiniz. Biz, evde, bu lezzetli mantarlardan haftada en az iki ya da üç kere pişiririz.