Meyveler

Kayısı

Kayısı

Potasyum, kalsiyum, bakır, magnezyum, B6 ve C vitaminleri, beta-karoten, boron ve demir içerir.

Bağırsakları boşaltmaya yardımcı ve antioksidan etkileri olan doğal bir tatlandırıcıdır.

Öneriler: Çiğ ya da kurutulmuş olarak yiyebilir, muffinlerin içine koyup pişirebilir, meyve kompostosu yapabilir veya yerfıstığıyla birlikte atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.


Bögürtlen

Böğürtlen

C vitamini, beta-karoten, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor bakımından zengindir. İshali önler ve kanı etkili bir şekilde temizler. Tonik (uyarıcı) özelliği vardır. Yaban böğürtlenleri, kültür böğürtlenlerinden daha lezzetlidir.


Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi

Bu egzotik ve gizemli meyve, Doğanın bize suduğu diğer bir güzel hediyedir. Hindistan cevizinin içindeki sütün içilebilmesinin yanı sıra, beyaz etli kısmı da, gıdadan kozmetiğe birçok farklı amaçla kullanılabilmektedir. Venezüella'da çok sayıda hindistan cevizi ağacı vardır. Kumsalda, bir hindistan cevizini ağaçtan ellerinizle koparabilir ve kırıp içindeki sütü lıkır lıkır içebilirsiniz. Karakas'ta, şehrin her yerinde, şişelenmiş hindistan cevizi sütü satan küçük arabalar vardır.

Hindistan cevizi sütü, bütün vücudu mucizevi bir şekilde nemlendirmenin yanı sıra, magnezyum, fosfor, potasyum ve B ve C vitaminleri bakımından da çok zengindir. Tiroit hormonunun dengeleyici işlevine yardımcıdır.

Körilerin, Güney Amerika yemeklerinin, smoothie'lerin, kremaların ve saç ve vücut krem ve yağlarının içinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. DİKKAT EDİN! Kremamsı sütü, yüksek miktarda yağ (ve elbette ki kalori) içerir.