SAĞLIKLI VE
LEZZET DOLU
BİR YAŞAM
Clara Seren Amram
Clara Seren Amram

Clara Serem Amram Kimdir?

1968'de Lima, Peru'da doğan ve Venezüella'nın Karakas şehrinde büyüyen Clara Amram, büyük, sıcak, sevgi dolu ve farklı kültürlerden gelen fertlere sahip bir ailenin dört çocuğundan en büyüğü. İki kız ve bir erkek kardeşi var.

Clara'nın yemek pişirmek, spor ve sağlıklı yaşama olan tutkusu gençlik yıllarında başladı. Mesleği bankacılık olmasına rağmen sanatçı ruhlu bir adam olan babası, Clara'ya, mutfakta ve sanatsal tüm konularda ilham kaynağı olurken annesinin özellikle de orkide yetiştirmeye olan bahçe sevgisi, Clara'yı ailesinin kalbinin attığı yaşam alanı olan bahçeye yöneltti. Arkadaşlarla, aile toplantılarıyla, evcil hayvanlar 6 köpek ve birkaç kuş ve kaplumbağa ve partilerle dolu bir yaşamdı onunkisi - tıpkı sonsuz bir fiesta gibi. Karakas'ın zengin kültürü ve etnik çeşitliliği ("Çinliler", "İtalyanlar", "Orta Doğulular", "İspanyollar" ve "Latin Amerikalılar" özellikle de  "Perulular", "Arjantinliler" ve "Meksikalılar") ailenin evine ve mutfağına yansıdı. Yaşadığı yerin hem plaja hem de dağlara olan yakınlığı, spor, yüzme ve dağcılık gibi birçok fırsat yaratıyordu.

Lisenin ardından yemek pişirmeye olan tutkusunu geliştirdiği İsviçre'de yabancı dil ve Haute Cuisine eğitimi aldı. Venezüella'ya dönüp Karakas'taki Universidad Santa Maria'dan hukuk derecesi aldı.

Clara, Leon Amram ile evlenip babası ve büyük dedelerinin de doğmuş oldukları İstanbul'a taşındı ve o tarihten beri ailesiyle burada yaşıyor. Kalbinin sesini mi dinleyeceğine yoksa mesleğini mi icra edeceğine karar veremeyerek, hukuk diploması için Türkiye'de denklik aldı. Ayrıca, Isabella ve Jeremy adlı iki muhteşem çocuk dünyaya getirdi. Üçüncü çocuğu ise biraz tüylü ve iri yarı: Dünyalar güzeli Simba, Danua cinsi bir köpek ve çetenin en azılı üyelerinden.

Aradan geçen 15 yıl boyunca, Clara, evinin en sevdiği köşesi olan mutfağında, "Fit Yiyecekler" konusunda bilgisini geliştirdi. Arkadaşlarının ve ailesinin heyecan dolu yorumları ve bitmek bilmeyen ısrarları, Clara'yı, sağlıklı ve formda bir hayat için yarattığı yemek tariflerini bizlerle paylaşması için cesaretlendirdi.

Clara'nın yemek yapmak dışındaki hobilerine; günlük yoga yapmak, trekking ve doğa yürüyüşü gibi outdoor sporları, yüzmek, body sculpting, masa tenisi ve tavla oynamak, okumak, araştırma yapmak, yabancı dil öğrenmek, komik ve romantik filmler izlemek, temalı partiler düzenlemek (Venezüella'nın pinata geleneğini de Türkiye'ye ilk o tanıştırmıştır.) ve sevdiklerine sürpriz yapmayı sayabiliriz. Beş dili akıcı bir şekilde konuşmakta, bir diğer üç dili de hatırı sayılır derecede bilmektedir.